Przeskocz do treści

Kampania społeczna “SM-walcz o siebie”

Ruszyła czwarta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej "SM-walcz o siebie", której ambasadorem jest mieszkaniec powiatu wejherowskiego Tomasz Iwaniuk.

Celem tegorocznej kampanii jest zbudowanie świadomości, że SM to choroba, której nie wolno się poddawać, a sposobami na jej wyleczenie jest odpowiednia farmakologia i rehabilitacja. Mimo iż stwardnienie rozsiane jest chorobą ciężką i przewlekłą, to właściwa terapia rozpoczęta na wczesnym etapie coraz częściej daje szansę na w pełni normalne funkcjonowanie. Niezwykle ważne jest więc uświadomienie pacjentom, jak istotna jest właściwa i konsekwentna terapia od  pierwszych objawów choroby.

Osoby chore na SM mają poczucie traktowania przez społeczeństwo jako z góry skazane na porażkę. Diagnoza brzmi dla nich jak wyrok, a choroba jako nieuchronnie prowadząca do kalectwa, niepełnosprawności, a przez to wykluczenia społęcznego. Badanie wśród ogółu Polaków potwierdza, że ten stereotyp jest dość silny – choroba jest widziana przede wszystkim przez pryzmat problemów z poruszaniem się, równowagą i motoryką ciała. Aż 32% Polaków uważa, że osoby chore na SM muszą jeździć na wózku. Także innych mitów na temat SM jest w społeczeństwie bardzo dużo – ponad połowa Polaków wierzy, że SM to choroba śmiertelna, a 36% jest zdania, że takie osoby nie są w stanie uczestniczyć w życiu społecznym i muszą pozostawać na rencie.

Oprócz problemów z refundacją leków, a co się z tym wiąże, z zachowaniem ciągłości leczenia, ważnym zagadnieniem będzie postawa i zaangażowanie lekarzy w codziennych kontaktach z pacjentami, zaczynające się już na etapie rozpoznania. Ponieważ w momencie diagnozy większość chorych posiada niewielką lub żadną wiedzę na temat SM, ważny jest zarówno sposób, jak i rodzaj przekazywanych informacji, niezbędne wydaje się odpowiednie kierowanie pacjentem, wskazanie nie tylko możliwości leczenia i zasad funkcjonowania programów leczniczych, ale również praktycznych wskazówek dotyczących sposobu i stylu życia.

Skip to content